Hosting taşıma sırasında sitemizde veri kaybı yaşadık ve tüm üyelikler silindi. Tekrar üye olmanız ricası ile VagcLubTR Yönetimi


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beyaz Melek Clio
#1
Yaklaşık 1,5 yıl kadar beraber olduğumuz, ayağımızı yerden kesen, nam-ı değer Beyaz Meleğimiz. Kırmızı Arslan'ı alarak kendine veda etmiştik.

2015 model, Clio 4 Joy 1,2 benzinli, 16 V, 75 Hp, düz vites, beyaz renk..

Oldukça mütevazi bir araç. Beni cezbeden fiyatı ve yokuş kalkış desteği oldu. 2015 Yıl sonu kampanyalarından oldukça uygun fiyata ve takas avantajı ile sıfır araca sahip olduk çok şükür.

Kısaca özellikler;
1,2 75 Hp benzinli motor, park sensörü, Eco Mod, hız sabitleme/ sınırlama, Abs, Esp, Asr, Afu, 4 hava yastığı, Isofix, kartlı çalıştırma sistemi, tam boy stepne ve fasılalı silecek, yokuş kalkış desteği, sis farları, gündüz led farlar, 4 hava yastığı, Bluetoothlu, usb/ aux lu radyo teyp, yol bilgisayarı detaylı, Türkçe ve hoş bir ambiyansı var, otoban sinyali, 10 km üzeri kilitlenen kapılar, yan krom çıtalar, Euro N-Cap ten 5 yıldız almış bir araç. Aslında çoğu standart özellikler.

Araç gaza basıldığında 1,6 motor gibi gitmiyor haliyle. Bunu göze almıştım. %90 şehir içi kullanıyoruz, 4. vitese bile nadir takılacak yani. 70 km/h ı geçmedim ama yol sesi şuan çok az. Kasis ve çukurları hissettirmiyor pek fazla. Motor sesi beklediğimden fazla gibi. Arka diz mesafesi dar, bagaj derinliği+ eni vasat. Tavan basık, hafif dik oturduğumda kafam tavana dokunuyor. Arka koltuklarda 3 kişi oturması ve uzun yolculuk yapması zor. 2 kişi rahat rahat seyahat edebilir. Koltuklar oldukça rahat. İç mekan malzeme kalitesi vasat düzeyde. Konsol sert plastik. Sağolsunlar üzerindeki birkaç opsiyonu (park sensörü, fasılalı silecek+ stepne, yan krom çıtalar, sis farı vb) 3D havuz paspas ve trafik seti/ yangın tüpü hediye ettiler. Teyp te Cd çalar yok. Usb ve Aux girişleri+ Bluetooth mevcut. Direksiyondan kumandalı. Yine araçta standart olarak hız sabitleme/ sınırlama sistemi var. Hoş bir detay. Uzun yolda gerekli bence. Kendinden karartılmış ön farlar ve led gündüz farları var. Hoş bir hava veriyor araca.

130 km/h larda dahi rüzgar sesi yok arkadaşlar. Yüksek hızlarda yol sesi artıyor ancak motor sesin çok fazla alıyor araç. Tüm diğer sesleri bastırıyor. Bildiğiniz dizel gibi. Bende trim mırim sesi yoktu. Mıcır yolda sol emniyet kemeri yükseklik ayarının oradan hafif zırıltı geliyor. Sanırım ilerleyen zamanlarda ses artabilir. 

Araç 120 km/h da 3600 devri geçiyor.

Yakıt değerleri şimdilik aşağıdaki şekilde. 110 km/h hızda cc açık tüketim değerleri;
Düz yolda 5,5 lt/100 km, rampada 9 lt, şehir içi dur-kalklı trafikte 11 lt/ 100 km. Ortalama 9 lt ye tekabül ediyor yaklaşık.

Vites geçişleri güzel, yumuşak. Kavraması iyi, çabuk stop etmiyor. 107 Nm torka sahip bir araç. İlk 3 viteste araç beklediğimden seri hareket ediyor. Ancak 4 ve 5. viteslerde oldukça hantal gibi. Yokuşlarda 4 kişi ile şişme oluyor haliyle. Bunları göze almıştım. O sebeple pek sorun değildi benim için.

Hız sabitleme sistemi oldukça güzel işliyor. Devreye aldığınızda hızı ilk olarak yol bilgisayarından arttırıyor. Sonra sabitlenen değere kendi çıkıyor. Hız limitörüde özelikle radar ve eds bölgelerinde çok faydalı. 50 km/h a ayarlayıp korkmadan devam edebilirsiniz şehir içinde. Gaza bassanız da gitmiyor araç. 
Direksiyonun altındaki ufak piyano black hoş olmuş. 
Kartlı çalıştırmaya alışmak zaman alıyor. İlk birkaç ay elim hep kontağa gitti.
Far yükseklik ayarı ve gösterge paneli ışık şiddeti ayarı mevcut. Koltukların dizaynı oldukça güzel ve rahat. Kırmızı dikiş ve parçalar spor efekt vermiş. Hoş duruyor. Koltuk arkaları naylon türevi bir kumaştan. Lekeler kolay siliniyor. 
Araçta kaput keçesi olmasa da, kaput pistonu var.
Gösterge bazı arkadaşların hoşuna gitmese de ben ambiyans olarak sevdim. Ama hararet göstergesi de koyaymışlar iyiymiş. Mavi derece işareti çıkıyor ilk. Motor ısınınca kayboluyor. Birde görünen alengirli çerçevelerin önünde ayrı bir cam/ koruyucu yok. Tozlanınca temizlemesi zor oluyor.
Kapıların kapanma hissi gayet güzel, tok bir ses çıkartıyor. Arka kapı mandalı yukarıda olması spor bir hava vermiş araca. 
Direksiyon oldukça yumuşak. Kornaya basmak için biraz güç gerekiyor.
Yol tutuşu için birşey diyemiyorum. Ama tüm destek sistemleri mevcut araçta. Abs, Esp, Asr, Afu.. 
Kapılar 10 km/h üzerinde otomatik kilitleniyor. Güzel bir özellik. 4 kapıda da geniş eşya koyma gözleri mevcut.
Arka camın ve orta dikiz aynasının ufak olması geri görüşü biraz kısıtlıyor. Özellikle arka pandizota mont vb konulunca arkası hiç görünmüyor. Dikiz aynası ufak olmasına rağmen ön görüşümü çok azda olsa sınırlıyor. Birde sonradan monte ettiğim araç kamerası iyice kısıtlıyor görüşü. Kafa hareketleri yapmam gerekiyor özellikle şehir içinde. Hanım kullanırken sorun yok.
Yan aynalar oldukça büyük ve geri görüş kısıtı buradan telafi edilebiliyor bir nebze. Ancak şoför tarafı bir garip gösteriyor. Uzun süreli bakınca mide bulanıyor, baş dönmesine filan yol açıyor. Ön camlar otomatik ama tek dokunuşla açma/ kapama özelliği yok. Kötü olmuş. Her iki güneşlikte de ayna var fakat ışıksız. İç aydınlatma sadece önde olduğundan yetersiz. Çocuklu seyahatlerde arkaya da ışık gerekiyor. Bir ara el atmak lazım.

Araç 100-110 km sabit hızda 6 litre tüketim standart. Çok defa uzun yolda denedim.
Şehir içi ortalama 14-17 km hız ile 8 litre tüketim standart. Karma en düşük 7 litre oluyor şuan.
Agresif kullanıma gelmeyen araç. Alırken bunu göze alarak almıştım. Ani hızlanma yada gaz tepkimesi sıfıra yakın diyebilirim.
Trim sesi olarak sadece şoför emniyet kemeri yükseklik ayar mekanizması aldığımdan beri bozuk yolda zırıldıyor.
Anlamadığım garip bir şekilde 127-128 km/h ta çok garip bir zırıltı yapıyor araç. Nereden geliyor bulamadım ama 126 km de yada 129 km de yok. Sadece 127-128 km ye geçişte yada 128-127 km ye düşüşte çıkıyor bu zırıltı. Yüksek bir zırıltı sesi.. Çok enteresan. Defalarca denedim. Sürekli yapıyor. Bunlar dışında 120 km ye kadar rüzgar sesi yada herhangi bir başka trim sesi henüz araçta mevcut değil.

Cam suyu/ silecek durumu tezat. Cam suyuna bastığınızda önce silecek çalışıyor. Ardından cam suyu geliyor. Silecekler çabuk gidecek gibi. 
Yağışlı havalarda ön silecek çalışıyorsa, geri vitese takıldığından arka silecek otomatik olarak çalışıyor. Güzel bir özellik.
Süspansiyon oldukça başarılı gibi. Sert kasis yada çukurlardan çok hissettirmeden geçiyor. Herhangi bir ses yada vuruntu henüz yok.
Kalorifer biraz yetersiz gibi geldi bana. Araçta ben, hanım ve oğlum varken yağışlı ve 5 derece altındaki havalarda arka camlar buğulanıyor. Tekken problem yok. Arka yolcular için ayak havalandırma kanalı var. + bir özellik.
Kol dayama olmaması büyük eksiklik. İhtiyacı çok fazla hissediliyor. En kısa zamanda düşündüğüm projelerden (di)
Gece far aydınlatması bi holojene göre çok başarılı. Hiç rahatsız etmiyor ve görüş mesafesi oldukça yüksek. Arka tavan aydınlatması olmaması şimdiye kadarki en büyük problemim oldu.. Ufak bas/yak led lambalarla şimdilik işimi gördüm.

[Resim: L3M3PZ.jpg]

[Resim: 2nREQj.jpg]

[Resim: NldOY5.jpg]

[Resim: kbXVmW.jpg]

[Resim: Qv0pgk.jpg]

[Resim: vXlJo6.jpg]

[Resim: 77py85.jpg]
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi