Hosting taşıma sırasında sitemizde veri kaybı yaşadık ve tüm üyelikler silindi. Tekrar üye olmanız ricası ile VagcLubTR Yönetimi


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kişilerde, Yeni Araç Alırken Etkili Olan 10 Kriter
#1
Araç satın almak maddi ve manevi çaba gerektiren bir konudur. Hemen karar vermeden önce uzun süre araştırma yapmanız gerekir. Sadece uygun olduğu için ya da görünüşü beğendiğinizden dolayı bir araba almanız sonucunda ihtiyaçlarınızın karşılanmadığını görmeniz hem paranızın boşa gitmesine hem de manevi açıdan yıpranmanıza neden olur.

Yeni bir araç alırken karar vermenizde birçok faktör etkili olur. Bunların bazılarının farkında bile olmazsınız. Fakat burada önemli olan nokta alacağınız aracın sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamamasıdır.

Araç Satın Alırken Etkili Olan Kriterler:

1. Kişinin Almış Olduğu Kültür;
Birçok konuda olduğu gibi otomobil satın alırken de içinde yaşanılan kültür büyük oranda etkilidir. Kentlerde ve kırsal kesimlerde yaşayanların tüketim alışkanlıkları, kanaatkar tutumları, beklentileri, ihtiyaçları çok farklıdır. Köyden kente geçişin artmasıyla birlikte otomobil ihtiyacı da artmış, böylece otomobil alımları hızlanmıştır.

2. Kişinin Sosyal Sınıfı;
Kişinin sosyal sınıfı yani; mesleği, geliri, yaşadığı şehir vs. araç alımında oldukça etkilidir. Örneğin ekonomik durumu oldukça yüksek ve prestij sahibi kişiler genellikle Mercedes, BMW gibi Avrupa araçları tercih ederken, orta gelirliler genellikle yerli otomobilleri satın almaktadır.

3. Kişinin Yakın Çevresi;
Kişinin ailesi özellikle anne ve babasının sözleri satın alım konusunda oldukça etkilidir. Ailenin dışında işte bulunulan statü de otomobil alırken etkili olur. Özellikle üst düzey yöneticilerde aracın markası ve modeli prestij olarak görülür.

4. Reklamlar;
Reklamların kişiler üzerindeki olumlu etkileri araştırmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle çok sevilen dizi, sinema veya sanatçı karakterlerinin oynağı reklamlar kişiler için daha ikna edici özelliktedir.

5. Kişisel Özellikler;
Kişinin yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, eğitimi vs. özellikleri araç alırken etkilidir. Kişinin yaşadığı dönemde çok satılan araçlar tercih sebebi olabilir. Kişilerin tarz olarak çok beğendiği ve araçtan beklentileri de farklılaşır. Örneğin bir kadın ile bir erkeğin araçtan beklediği performanslar değişiklik göstermektedir.

6. Araç Özellikleri;
Alınacak aracın fiyatı, piyasada bulunabilir olması, markası, modeli, servis ağlarının çeşitliliği, parçalarının uygunluğu ve kolay temin edilebilir olması gibi sebepler çok büyük önem taşır.

7. Kişinin Yaşam Şekli;
Kişinin yaşama bakış açısı ve yaşam şekli de da oldukça etkilidir. Kişinin ne kadar boş vaktinin olduğu, gezmeyi sevip sevmemesi, seyahatlare ne sıklıkta çıktığı, tüketim sınırı otomobil alım kararını belirler. Örneğin, araba yolculuğunu seven biri için araç satın almak kaçınılmazdır.

8. Kişinin Tutumu;
Ülkemizde marka bilinirliği çok fazla olduğu için kişilerin markaya göre tercih yapması yaygındır. Reklamlar, yorumlar, deneyimler vs. marka güvenirliğini tetikleyen kriterlerdir. Güven oluşturan bir markanın bırakılması da pek kolay olmaz.

9. Satın Alma Kararı;
Kişinin gerçekten otomobil satın alma isteğinin olup olmaması önemlidir. Araç almak isteyen ama kararsız olan kişilerin de sayısı fazladır. Kimisi aracı işe gidip gelirken kullanmak, kimisi gezmek, kimisi seyahatlare çıkmak için isterken, kimisi de bunların hepsini yapmak isteyebilir. Araba satın almak için yeterli sebeplerinin olduğunu düşünenler satın alma konusunda daha kararlıdırlar.

10. Aracın Nasıl Algılandığı;
Bazı kişiler otomobilleri ihtiyaç olarak görürken bazıları da lüks olduğunu düşünür. Aslında yukarıda saydığımız bütün durumlar algının oluşmasında etkilidir. Örneğin, ülkemizde çoğu kişi yerli otomobili tercih etmektedir. Sebepleri ise alım ve satımının kolay olması, yedek parça ve onarımının kolay yapılması, daha uygun olması, ülke ekonomisine katkı yapacağı vs. algılandığı içindir.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi