Hosting taşıma sırasında sitemizde veri kaybı yaşadık ve tüm üyelikler silindi. Tekrar üye olmanız ricası ile VagcLubTR Yönetimi


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ne Sıklıkta Ve Neden Araç Değiştiriyoruz?
#1
Biz Türkler lüks ve yeni araç kullanmayı sever, bunu bir prestij göstergesi olarak görürüz. Ülkemizde araç değişikliği pek çok sebepten dolayı yapılabiliyor. Bu nedenler kişilere ve kişilerin ihtiyaçlarına göre farklılık gösteriyor. Benzer şekilde araç değiştirme süreleri de farklılaşıyor.

Ülkemizde Araç Değiştirme Sıklığı:

GFK’nin OYDER (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği) adına sıfır otomobil alan 2 bin 546 kişiyle gerçekleştirdiği “Otomobil Alıcıları Takibi Araştırması’’ sonucunda ülkemizde araç değiştirme sıklığının 4 yılda bir olduğunu ortaya koydu. Otomobil sahibi olma kararı ile satın alma süreci arasında ise 4 ay bulunduğunu gösterdi.

Türkiye’de Araç Değişikliğinin 6 Nedeni:

Kişileri araç değişikliği yapmaya yönlendiren nedenleri öğrenerek, siz de aracınızı değiştirirken bu noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz. 

1. Kişinin İşine Güvenmesi;
Kişinin araç değişikliğine gitmesi en çok işine güveniyor olmasından kaynaklanıyor. Kişinin kurumsal ve uzun yıllardır kaliteli hizmet veren bir şirkette çalışıyor olması ya da şirketin politikasına bağlı olarak uzun seneler aynı işte çalışacağını düşünmesi araç değişikliği yapmasına neden oluyor. Belli bir gelirin olması ve bu gelirin de devam edecek olmasının kişiler için en önemli kriter olduğu görülüyor.

2. Kredi Faizlerinin Cazip Olması;
Araba almak uzun yıllar maddi birikim yapılmasını gerektirir. Dolayısıyla bu kadar uzun süre beklememek için belli bir miktar kredi çekmek araç almak isteyenler için iyi bir fırsat olmaktadır. Özellikle otomobil firmalarının “0 Faiz” ve uygun ödeme koşullarını içeren kampanyaları kişiler için tercih edilme sebebi olmuştur.

3. Kişinin Model Yenilemek İstemesi;
Teknolojinin gelişmesi her konuda hızlı ilerlemelerin kaydedilmesini sağlıyor. Her yıl üretilen araç modelleri daha gelişmiş özellikleri ile müşterilere sunuluyor. Dolayısıyla bu durum model yenilemede etkileyici oluyor.

4. Kişinin Gelirine Güvenmesi;
Kişinin mesleği ve bu doğrultuda elde ettiği ücret araç modelini yenilerken güven duygusu oluşturuyor. Ekonomik olarak zorlanmayacağından emin olduğu için bu konuda daha kararlı davranabiliyor.

5. Kişinin İhtiyaçları;
Kişinin, örneğin çocuk sahibi olmasından dolayı araçtan beklentileri de değişebiliyor. Dolayısıyla bu durumda daha konforlu ya da daha geniş bir araç alma ihtiyacı artıyor. İşi nedeniyle sık sık şehir dışına çıkması gereken bir kişinin de yakıt tasarrufu en fazla olan aracı satın alma isteği de fazlalaşıyor.

6. Kişinin Gelirindeki Artış;
Kişinin gelirinde düzenli bir artış oluyorsa, yapılan zamlar, primler vs. yeterliyse ya da terfi alma şansı yüksekse yine gelirine güvendiği için aracını yenileme isteği de daha fazla oluyor.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi